Publicerade: 26/07/2021

Grönsaksodlare är nyckelaktörer när det gäller livsmedelstrygghet, men många arbetar under osäkra förhållanden och saknar formell utbildning. Det var så IUL:s Ecosanté-program (miljöhälsoprogram) kom till stånd. Mellan 2010 och 2019 övergav 3917 grönsaksodlare (inklusive 1384 kvinnor) från sju västafrikanska länder konventionellt jordbruk baserat på användning (och ofta missbruk) av bekämpningsmedel och andra kemiska agenser för att anta hållbara och ekologiska jordbruksmetoder. De utgör mellan 5 och 10 procent av den totala grönsaksodlingspersonalen i regionen, vilket är ett betydande antal med tanke på bristen på statligt stöd. Initiativet är resultatet av ett långsiktigt arbete inom IUL:s miljöhälsoprogram, med västafrikanska medlemsförbund i centrum.

Många hälsoskandaler, däribland förgiftningar i regionen, har visat hur farlig användningen av bekämpningsmedel kan vara för marknadsträdgårdsmästares, konsumenters och miljöns hälsa. Ecosanté har utvecklats i samarbete med universitetet Abomey Calvi i Benin och gemenskapen för Ecosanté (COPES) och syftar till att:

  • ge gedigen utbildning om övergång till ekologiskt jordbruk och agroekologi
  • underlätta en minskning av yrkesriskerna genom periodisk självövervakning av grönsaksodlarnas hälsa
  • skapa betydande förbättringar av jordbrukarnas inkomster som gör det möjligt att uppnå en anständig försörjning

Guillaume Tossa, ordförande för IUL "Ecosanté-programmet sade: "Det här programmet är grundläggande eftersom det gör det möjligt för oss att vidta konkreta åtgärder för att förbättra våra medlemmars arbets- och hälsovillkor, samt för att främja målen att uppnå livsmedelssäkerhet och förbättra samhällets hälsa samtidigt som miljön bevaras. Detta är en stor utmaning för hållbar utveckling. I mer än 10 år har IUL varit en föregångare på detta område."

Det här programmet är grundläggande eftersom det gör det möjligt för oss att vidta konkreta åtgärder för att förbättra våra medlemmars arbets- och hälsovillkor, samt för att främja målen att uppnå livsmedelssäkerhet och förbättra samhällets hälsa samtidigt som miljön bevaras. Detta är en stor utmaning för hållbar utveckling. I mer än 10 år har IUL varit en föregångare på detta område.
Guillaume Tossa, Ordförande för IUL "Ecosanté-programmet