Publicerade: 28/02/2023

AB InBev-arbetare som är organiserade av IUL -anslutna Gewerkschaft Nahrung-Genuss-Gaststätten (NGG) genomför varningsstrejker vid AB InBev-fabrikerna i Bremen, Issum och Wernigerode, Tyskland, på grund av företagets otillräckliga löneerbjudande.

  • NGG kräver en löneökning på 12 procent under de kommande tolv månaderna, 150 euro mer i utbildningsbidrag, fast anställning av praktikanter samt bidrag till praktikanter för hyra, kollektivtrafik och kantinsubventioner.
  • AB InBev erbjuder en löneförhöjning på 2,6 % och en engångsbetalning på 1 000 euro.
  • Arbetstagare som tillverkar Beck's i Bremen lämnade arbetet den 22 februari under nattskiftet och den 23 februari i fyra timmar. Produktionslinjerna för Diebels öl i Issum och Hasseröder i Wernigerode stannade för en två timmar lång varningsstrejk den 23 februari.

NGG:s sekreterare Claudia Hempel förklarade: "AB InBev's löneökningsbud ligger långt under inflationen och gör inte våra medlemmar rättvisa. En löneökning behövs bara för att hålla jämna steg med inflationen."

AB InBev's löneökningsbud ligger långt under inflationen och gör inte våra medlemmar rättvisa. En löneökning behövs bara för att hålla jämna steg med inflationen.
Claudia Hempel, NGG:s sekreterare