Publicerade: 12/06/2024

Meddelande från Baldemar Velasquez, ordförande, IUL:s medlemsförbund Farm Labor Organizing Committee: För att uppmärksamma Världsdagen mot barnarbete 2024 vill vi dela med oss av berättelser och erfarenheter från några av våra anställda som arbetade på fälten som barn. Barnarbete är fortfarande utbrett, och 60 procent av barnarbetet sker inom jordbruket. I USA dör fler barn som arbetar inom jordbruket än i någon annan bransch. Inget barn ska behöva arbeta på fälten för att dryga ut de fattiga löner som deras familjemedlemmar får. När våra medarbetare reflekterar över sina erfarenheter uppmanar vi er att tillsammans med oss bekämpa barnarbete och exploatering av arbetskraft på fälten.

David

David började arbeta på fälten när han var 9 år gammal tillsammans med sina 12 syskon och föräldrar. Han är nu en av de ledande organisatörerna på FLOC.

"Ingen brydde sig om att jag var ett barn. Jag ville bli lärare. Vi reste från Texas till Ohio, Michigan och Nebraska varje sommar. Vi arbetade i Texas på helgerna och efter skolan. Jag visste att jag var annorlunda än mina klasskamrater.

Jag arbetade tillsammans med vuxna män. Förhållandena var värre än i dag. Vi var extremt fattiga, arbetade i över 38-gradigt väder, vi fick minimilön och vi fick aldrig tillgång till toaletter eller dricksvatten. Jag kände mig likgiltig inför mitt eget lidande men tyckte synd om min mor och far. Vi fick betalt på flera olika sätt, men allt gick till familjen.

Alla erfarenheter ledde mig till facket (FLOC). Jag rekryterades av FLOC när jag var 22 år gammal och arbetade på fälten i Ohio. De rekryterade mig för att jag var frispråkig. Ända sedan dess har jag arbetat för att främja arbetstagarnas rättigheter. Inget barn ska behöva arbeta på fälten."

 

Mario

Mario började arbeta med sin mamma och sina 9 syskon när han var 12 år gammal. Han är nu FLOC:s ledande utvecklingssamordnare och övervakar våra organiseringsinsatser i hela sydöstra USA.

"När jag tänker tillbaka på när jag började arbeta på fälten som barn kan jag bara tänka på smärtan. Jag var 12 år gammal och ville inte stiga upp ur sängen eftersom jag hade ont i benen, ryggen och hela kroppen. Jag vägde kanske 45 kilo, och jag utförde ett så hårt kroppsarbete. Inga bönder brydde sig om att jag var så ung. Skolorna verkade inte heller bry sig. Jag gick från skola till skola och flyttade från Florida upp längs östkusten för att följa skörden under hela året. Vi var aldrig på en plats tillräckligt länge; vi arbetade hela dagar under skoltid. I South Carolina plockade vi tomater hela dagen och gick sedan till packhuset och packade tomater till midnatt, ibland till klockan ett på natten. Ingen frågade hur gammal jag var, eller mina syskon. Vi fick betalt kontant, allt under bordet. Jag gick ut gymnasiet genom ett skolprogram för migranter.

Det finns ett ögonblick som verkligen sticker ut för mig i min barndom, när jag fick min första lönecheck. Den var på 75 dollar för en hel veckas arbete. Efter att ha haft så ont och jobbat heltid var det bara 75 dollar. Och det gick naturligtvis till min mamma för att hjälpa till att försörja mig och mina syskon.

Jag hade mycket ilska uppbyggd från barndomen, från orättvisorna. Jag visste sedan jag var liten att jag skulle bryta cirkeln av att vara migrerande lantarbetare, att jag skulle vara en förebild för mina yngre syskon. I arbetslägren var jag alltid den som folk vände sig till för att få hjälp. Jag översatte officiellt pappersarbete eller hjälpte folk att skicka brev hem. Jag gillade att hjälpa människor och ville ägna hela mitt liv åt det. Mitt arbete inom Campaign for Migrant Worker Justice (CMWJ) och FLOC är djupt personligt. Jag känner till smärtan och kampen för våra medlemmar ute på fälten. Jag känner en viss tillfredsställelse, det är nästan läkande, när jag kan hjälpa en av mina bröder eller systrar som arbetar inom jordbruket."

Ana

Ana växte upp och arbetade på fälten i Guatemala vid 8 års ålder tillsammans med sina 9 syskon, och hon är nu samhällsorganisatör på Campaign for Migrant Worker Justice.  

"Jag var 8 år gammal när jag började arbeta med min pappa, med att plantera och skörda majs och kaffe. Ingen brydde sig om att jag var ett barn, bara att jag gjorde jobbet. När jag växte upp gick jag bara i skolan till tredje klass, och även då gick jag bara i skolan sex månader om året. Min pappa tog mig från skolan och tog mig sedan till bondgårdar för att arbeta och plocka kaffebönor. Jag studerade inte vidare eftersom jag var tvungen att fortsätta arbeta, och min lön gick till familjens behov, som mat och kläder.

Min dröm när jag växte upp var att hjälpa människor, eftersom jag drömde om att någon skulle hjälpa mig och min familj. Så småningom kom jag till USA och började arbeta på fälten i North Carolina. När jag fick höra talas om FLOC blev jag genast intresserad av att engagera mig för att hjälpa migrerande lantarbetare. Jag började arbeta som volontär och fick sedan utbildning för att bli samhällsorganisatör. Jag arbetar varje dag för att stödja mitt samhälle."

 

 

Jag känner till smärtan och kampen för våra medlemmar ute på fälten. Det finns en viss tillfredsställelse som jag känner, det är nästan läkande, när jag kan hjälpa en av mina bröder eller systrar som arbetar inom jordbruket.
Mario, FLOC:s ledande utvecklingssamordnare