Publicerade: 17/05/2023

"En skada för en är en skada för alla" betyder alla!

På denna internationella dag mot homofobi, bifobi och transfobi (IDAHOBIT) minns vi Zachee Imanitwitaho, medlem i IUL :s medlemsförening UFCW Local 227, en rwandisk invandrare till USA, en 26-årig köttarbetare på en JBS-fabrik i Louisville, Kentucky, som i februari mördades utanför sin arbetsplats av en kollega, ett offer för ett hatbrott mot transpersoner. Vi kommer att säga hennes namn, vi kommer att fortsätta vårt arbete till hennes ära, hon kommer inte att utplånas.

Våldet mot medlemmar av HBTQI+-grupperna, särskilt transpersoner av färg, har eskalerat i takt med att högern på ett farligt sätt har använt sin anti-HBTQI+-retorik som en del av sin verktygslåda för att undergräva demokratin och skapa syndabockar för att avleda uppmärksamheten från andra viktiga frågor.

År 2023 är det fortfarande olagligt att vara HBTQI+ i 64 av FN:s medlemsstater, och i vissa länder är dödsstraffet fortfarande utdömt. Så sent som den senaste månaden antog Ugandas parlament en avskyvärd anti-homolag som bland många andra chockerande bestämmelser innefattar att hyresvärdar kan få fängelse i sju år om de hyr ut till praktiserande homosexuella. Lagen har en avskräckande effekt på människor som försvarar mänskliga rättigheter, inklusive fackföreningar.

I dag fokuserar vi på att stoppa HBTQI+ diskriminering, bekämpa bigotteri och stå upp för mänskliga rättigheter. På uppdrag av vår kommitté för IUL HBTQI och allierade uppmanar jag mina fackliga kamrater att öka våra ansträngningar för att tala för våra HBTQI+ medlemmar och våra medlemmar med HBTQI+ familj och vänner.

Våra ideal som lovar "En skada på en person är en skada på alla" måste betyda alla! Som fackföreningsmedlemmar vet vi att mänskliga rättigheter är arbetstagares rättigheter är rasrättvisa rättigheter är jämställdhet rättigheter är HBTQI+ rättigheter.

I dag fokuserar vi på att stoppa HBTQI+ diskriminering, bekämpa bigotteri och stå upp för mänskliga rättigheter. På uppdrag av vår kommitté för IUL HBTQI och allierade uppmanar jag mina fackliga kamrater att öka våra ansträngningar för att tala för våra HBTQI+ medlemmar och våra medlemmar med HBTQI+ familj och vänner.
Michele Kessler, IUL HBTQI Arbetstagare och allierade, ordförande för kommittén