Publicerade: 14/06/2022

Efter nästan sex månader sedan Sheraton Grand Conakry stängde sina dörrar står hundratals anställda inför slutet på sin tillfälliga arbetslöshet, och IUL uppmanar Världsbanksgruppens Internationella finansieringsbolaget (IFC) att ingripa för att undvika ekonomisk förödelse. Inga renoveringar har påbörjats sedan hotellet stängde i december, och trots regelbundna mobiliseringar av arbetstagarna under ledning av IUL:s medlemsorganisation FHTRC-ONSLG har varken ägaren Palma Guinea eller operatören Marriott ännu åtagit sig att förlänga arbetstagarnas tillfälliga arbetslöshetsförmåner tills hotellet öppnar igen.

Klicka här för att se hur anställda på Sheraton Grand Conakry beskriver vad slutet på deras tillfälliga arbetslöshetsersättning skulle innebära för dem och deras familjer:

Facket uppmanar IFC, Palma Guinea och Marriott att:

  • Förlänga arbetstagarnas tillfälliga arbetslöshetsersättning tills hotellet öppnar igen.
  • Garantera den befintliga personalens rätt att återgå till sina arbeten när hotellet öppnar igen.
  • Avbryta återbetalningen av kortfristiga banklån så länge hotellet är stängt.
  • Ge IUL:s arbetsmiljösamordnare tillträde till hotellet för att utvärdera omfattningen av föroreningen och utarbeta fackföreningens förslag till riskbedömning.

Asmaou Bah, generalsekreterare för FHTRC-ONSLG, förklarade: "Om IFC ska leva upp till sitt åtagande att lindra fattigdomen måste de agera nu för att se till att arbetstagarnas tillfälliga arbetslöshetsersättning förlängs. Hotellet kommer att öppna igen och våra medlemmar vill återgå till sina arbeten, men vi måste agera nu för att hålla våra medlemmar och deras familjer borta från extrem fattigdom, hemlöshet och hunger."

Om IFC ska leva upp till sitt åtagande att lindra fattigdomen måste de agera nu för att se till att arbetstagarnas tillfälliga arbetslöshetsförmåner förlängs. Hotellet kommer att öppnas igen och våra medlemmar vill återgå till sina arbeten, men vi måste agera nu för att hålla våra medlemmar och deras familjer borta från extrem fattigdom, hemlöshet och hunger.
Asmaou Bah, generalsekreterare, FHTRC-ONSLG