Publicerade: 24/02/2024

Den 24 februari 2024 är det två år sedan Ryska federationen inledde den fullskaliga militära invasionen av Ukraina, som har utvecklats till det största kriget i Europa sedan andra världskriget.

Detta krig har medfört tusentals dödsfall och mord, våldtäkter, terror, kärnvapenutpressning och andra fruktansvärda brott mot Ukraina som ligger bortom varje mänsklig varelses fantasi. Detta krig har förstört livet för miljontals ukrainare och lett till förstörelse av ukrainska städer och byar, civil energi- och transportinfrastruktur, bostäder och barnhem, daghem och skolor, arenor och sjukhus, teatrar och museer, fackföreningsbyggnader och industrianläggningar.

Men trots alla krigets fasor har Ukraina stått emot och fortsätter att hålla tillbaka invasionen. Miljontals ukrainare fortsätter att kämpa för fred och frihet. Bland dem finns tusentals medlemmar i Agro-Industrial Workers' Union of Ukraine. Våra medlemmar fortsätter också att arbeta bakom linjerna. De återuppbygger förstörda städer och byar, odlar bröd och förser miljontals människor med mat, både i Ukraina och runt om i världen.

Idag, på tvåårsdagen av Rysslands invasion av Ukraina, inser vi hur mycket svårare det skulle vara utan stödet från våra systrar och bröder i IUL sektorer runt om i världen. Vi är uppriktigt tacksamma mot de IUL ledare och vanliga fackligt aktiva som har stöttat fackligt aktiva i Ukraina i två år. Vi är tacksamma för den tydliga ståndpunkten från IUL, som fördömde Putinregimen och utlösandet av ett fullskaligt krig i centrala Europa, uteslöt det ryska agroindustriella förbundet från IUL, och därmed bekräftade organisationens demokratiska värderingar. Vi är tacksamma för IUL:s tydliga ståndpunkt att uppmana transnationella företag att upphöra med sin verksamhet i Ryssland och att inte sponsra terrorism. Vi är tacksamma för det mycket lägliga och nödvändiga ekonomiska stödet för de hundratals ton humanitärt bistånd som har köpts in och levererats till Ukraina för våra fackföreningsmedlemmar. Vi tackar våra bröder och systrar som har gett våra medlemmar en fristad i alla delar av världen.

Den andra årsdagen är ett tillfälle för alla som tror på frihet och avvisar våld att bekräfta sitt åtagande att stödja Ukrainas modiga försvarare och att påminna dem om att kriget inte är över. Ukraina behöver hjälp.

För att påskynda freden uppmanar vi våra kolleger runt om i världen att fortsätta sitt omfattande och ytterst nödvändiga stöd till Ukraina.

Endast genom att besegra angriparen kan vi garantera en rättvis och varaktig fred i Ukraina och Europa och förhindra att en sådan aggression upprepas i framtiden.

 

För att påskynda freden uppmanar vi våra kolleger runt om i världen att fortsätta sitt omfattande och ytterst nödvändiga stöd till Ukraina.
Svitlana Samosud, ordförande för Ukrainas jordbruks- och industriarbetarförbund