Publicerade: 19/02/2024

Den 17 februari lade medlemmar i Local 997 i IUL:s medlemsförbund International Brotherhood of Teamsters (IBT) som arbetade på Molson Coors i Fort Worth, Texas, ner arbetet efter att Molson Coors inte lyckats komma överens om ett nytt treårigt avtal.

  • Strejken stoppade produktionen vid det enda bryggeriet som betjänar hela västra USA med Molson Coors viktigaste produkter, inklusive Coors Light, Topo Chico, Simply, Pabst och Yuengling
  • Med strejkvaktsskyltar och hög energi kräver de 420 medlemmarna i Local 997 förbättrade arbetsvillkor från Molson Coors, som bara förra året rapporterade sex års vinstökningar men erbjöd de flesta Teamsters-familjer i Texas en löneökning på 1 dollar per timme.
  • Local 997 kräver löneökningar som återspeglar inflationseffekten under det utgående avtalets löptid och avskaffande av tvådelade sjukförsäkrings- och pensionsförmåner
  • Facket har lämnat in flera anmälningar om orättvisa arbetsförhållanden till National Labor Relations Board på grund av företagets förhandlingar i ond tro.

"Molson Coors lägger småpengar på bordet för de arbetare som står bakom dessa produkter. De vill ta bort hälsovården från arbetarfamiljer. Vi accepterar inte respektlöshet, vi accepterar inte smulor och vi accepterar inte kompromisser. Teamsters tar den här kampen på gatorna, och vi kommer att hålla linjen tills våra medlemmar får vad de förtjänar", sade Teamsters ordförande Sean M. O'Brien.

 

 

Molson Coors lägger småpengar på bordet för de arbetstagare som står bakom dessa produkter. De vill ta bort hälsovården från arbetande familjer. Vi accepterar inte respektlöshet, vi accepterar inte smulor och vi accepterar inte kompromisser. Teamsters tar denna kamp till gatorna, och vi kommer att hålla linjen tills våra medlemmar får vad de förtjänar.
Sean M. O'Brien, generalsekreterare för International Brotherhood of Teamsters